כיווץ יתר של רצפת האגן 2017-03-30T21:05:20+03:00

כיווץ יתר ברצפת האגן

הפרעות הקשורות לכיווץ יתר של שרירי רצפת האגן (היפר טונוס).

מה הוא כיווץ יתר של שרירי רצפת האגן?

כיווץ בשרירי רצפת האגן הם אחת מהסיבות הפנימיות לכאבים ברצפת האגן. כאשר רצפת האגן אמורה להימצא במצב של טונוס שרירים בסיסי, שבו יש סגירה של פי הטבעת , סוגר השופכה ופתח הנרתיק שכאשר רוצים להעביר צואה או לתת שתן,  חל שילוב של  פעילות האיבר המעורב (כיס השתן ,הרקטום ופי הטבעת )עם הרפיה של שרירי רצפת האגן ,כך שהפעולות הללו לא דורשות מאמץ או לחיצה מאומצת. כשיש הפרעה של כיווץ יתר של השרירים, הוא מתקיים, הן בעת מנוחה והן במצבים בהם עלינו לאפשר רפיון של שרירי רצפת האגן.

מה הם התסימינים של של כיווץ יתר של שרירי רצפת האגן?

  • וגיניזמוס– קושי בחדירה אל הנרתיק, כאבים בעת קיום יחסים ובכלל.
  • שלפוחית רגיזה :על תסמיניה: תכיפות, ,דחיפות היסוס ,זרם מקוטע וכאבים בהשתנה.
  •  כאבים עצביים משניים ללחץ על העצבים– קליטרודיניה( כאב בדגדגן) , וולוודיניה ,Proctalgiaa -התקפי כאב פתאומיים ועזים ברקטום ובפי הטבעת (בעקבות העברת צואה ,יחסי מין ,מצבי חרדה או ספונטני).
  • תסמונת הלביטור אני (levator ani) אי נוחות ממושכת באזור של פי הטבעת שיכול להתפשט לכוון הנרתיק, תחושת עצם זר וקשה ,כמו  כדור ,בתעלת פי הטבעת, לעיתים תחושת הכאב מתפשטת לישבן ,לרגליים ולגב התחתון.
  •  אניזמוס – אי יכולת להרפות , או כיווץ פרדוקסליי של רצפת האגן בזמן העברת צואה, תסמונת הגורמת לצורות מסויימות של עצירות
  • הפרעה מבנית-  קשורה לליקויי מבני הקשור לצניחת איברי רצפת האגן וכן הפרעה בתפקוד רצפת האגן ותלונות על התרוקנות לא מלאה וצורך ללחוץ בעת העברת פעולת מעיים. 

כיצד  שיטת דרך אגן תעזור לך להתמודד עם הכאב שלך? איך אני יכולה לעזור?

♥מודעות לרצפת האגן,  הפנמה גופנית תוך למידת אנטומיה בסיסית וחידוש הקשר מוח – אגן ♥ עשי/ לא תעשי בהרגלייך היומיומיים♥ זיהוי דפוסי נשימה הפוכה המעלה את רמת הטונוס השרירי ומוסיפה לחץ על האיברים הפנימיים ודחיסתם כלפי מטה, ♥ לימוד נשימה נכונה תוך שימוש נכון בסרעפות (גם הסרעפת הנשית) ♥ הרפייה תודעתית תוך תנועה ♥ הפנמת גופנית ולימוד טכניקות הרפיית מאמץ, שתוכלי לעזור לעצמך להפחית מתח באופן משמעותי. ♥ תנוחות משקמות במנחי אגן שונים, הם חלק מהכלים של שיטת דרך אגן שיעזרו לך להקל על כאבים במיידי. עם הזמן תוכלי לסגל הרגלים אלו לכל מצב בחייך, גם במצבי עקה רגשיים , שעלולים להגביר כאב ומונעים מהדפוסים הישנים להשתחרר..ועוד…

 

 

♥תתרגלי להרגיש טוב.

גם תנוחה אחת ביום תעשה את ההבדל.

התנוחה המומלצת כאן, חשובה ביותר.איך לשבת על האסלה נכון ולמנוע החמרת מצב רצפת האגן שלך?

 

מהם הגורמים האפשריים לכווץ יתר(היפר טונוס) של שרירי רצפת האגן ?

  • טראומה לרצפת האגן: רצפת האגן כוללת שרירים ועצבים ומביאה לתגובה ספסטית (התכווצות של שרירי הגוף) כתגובה ללידה, ניתוח רצפת אגן או מצבי כאב אגניים, אשר, בתגובה אליהם נוצרת תגובת כווץ יתר רפלקסיבית.
  • תגובה למתח מנטלי/ רגשי או כאבים: אנשים רבים עם נטייה לחרדה או דיכאון נוטים לכווץ את השרירים ללא מודעות, לעיתים יחד עם הלסתות. נשים הסובלות מכאב כרוני כלשהו מועדות לפתח בעיה של כיווץ יתר בשרירי רצפת אגן.
  • בעיות כתוצאה מיציבה לקוייה ישפיעו באופן ישיר על רצפת האגן שלך:  כשהיא "מפצה "על חולשה של איברים אחרים או על א-סימטריה (מפרקי ירך, ברכיים , עומס על שכמות , גב ופגיעה עצבית עם ספסטיות .
  • מערכת העיכול, מושפעת ומשפיעה על השרירים המקיפים אותה, לפיכך, ההפרעות הרבות והשכיחות של מערכת העיכול קשורות לכווץ יתר של שרירי רצפת האגן כמו באיברי האגן האחרים.

מהן ההשלכות  של כווץ יתר של שרירי רצפת אגן? 

כווץ יתר יפריע לזרימת הדם יגרום ללחץ על עצבים ,לחץ על דרכי הלימפה ,כאב של השריר עצמו,  נקודות הדק והקרנת כאב על כל הגוף , כאבי בטן , גב ,רגליים , חולשת שרירים מתקצרים , ספסטים , לחיצה מאומצת לאורך שנים כנגד שרירים מכווצים , גרימה ללחץ מכני על שרירי רצפת האגן ונזקים משניים כמו: פיסורות ,טחורים , צניחות איברים .

נשמע לך מוכר? 

אם את סובלת מהפרעת כיווץ יתר ברצפת האגן אני יכולה לעזור לך, דברי איתי

050-518779