טרום גיל מעבר | גיל מעבר- מנאפאוזה 2017-04-19T16:51:59+03:00

טרום וגיל מעבר – חדלון וסת

חייה של אישה מאופינים במחזוריות, ובשינויים תקופתיים. מגיל טרום פוריות, גיל הפוריות , גיל טרום המעבר וגיל המעבר שבשיאו מאופין בחדלון וסת. אז מה היא ההתחלה של הסוף? ההתחלה של ההתחלה? מה הוא טרום גיל המעבר?

פרימנופאוזה – טרום גיל המעבר :התקופה מאופיינת בירידה בתפקוד השחלה במקביל להפרעות בסדירות המחזורים, רמות אסטרוגן נשמרות רמות פרוגסטרון יורדות וזה מוביל לעיבוי רירית רחם ללא נוכחות פרוגסטרון. לכן התקופה מאופיינת בדימומים כבדים. התקופה יכולה להמשך מספר שנים  (בד"כ 4 שנים). צפויים שינויים אפשריים במחזורים: לא סדירים, בתחילה מתקצרים-24 יום, אח"כ מתארכים ומתרחקים במהלך 1-3 שנים, כמויות הדימום קטנות. תופעות נוספות הן גלי חום, הפרעות שינה, מצבי רוח, יובש נרתיקי. ומה אחר כך?

מנופאוזה – חדלון הוסת :הפסקת מחזור. לאמיתו של דבר במקרים רבים זה השלב שבו מגיעים חייה של אישה לשיאם. כעת, לאחר שהוקל עול גידול הילדים והמוח עסוק פחות, התקופה יכולה להיות מלהיבה מבחינה איטלקטואלית . תרומת העבודה לאישיותה של אישה לזהותה ולהגשמתה העצמית שווה ונהיית חשובה כפי שהייתה לפני השתלטותו של מוח האם.  מנופאוזה-חדלון הוסת משמע הפסקה מוחלטת של מחזורי הוסת, האבחנה יכולה להעשות רק בדיעבד,לאחר 12 חודשים ללא וסת בהעדר גורם פתולוגי או פיזיולוגי אחר. מנופאוזה מייצגת אבדן מחלט של הביציות. גיל ממוצע-51.4 (בישראל 48-49) ומתחת לגיל 40-כאשר יש אי ספיקת שחלה או מנופואזה מוקדמת.

מה הם ההשינויים ההורמונליים במנופאוזה?

 השחלות מפסיקות לחלוטין לייצר אסטרוגן. הן ממשיכות ליצר טסטוסטרון ,אנדרוסטנדיון . בנשים מלאות חל תהליך ארומטיזציה של האנדרוגנים ויצירת אסטרוגן ברקמת שומן.

מה הם תסמיני חדלון וסת (המנופאוזה )?

התסמין המאפיין ביותר את גיל המעבר והשנים הראשונות של  המנופאוזה הוא גלי החום, יובש נרתיקי,הפרעות שינה,דכאון ,חרדה, הפרעות שינה. 30-50% מהנשים מדווחות על הפרעות שינה, ירידה בזכרון וביכולת הריכוז,כאבי מפרקים ,גידים ושרירים ,מתח שרירים מוגבר–כאבים מפרקים

מה הן ההשלכות והשפעות של ירידת אסטרוגן  בתקופת המנופאוזה?

אוסטאופורוזיס,השפעה קרדיווסקולרית-הסיכון למחלות לב עולה לאחר המנופאוזה בשל שינוי בפרופיל השומנים בדם, דמנציה,אוסתוארתריטיס ונוון מפרקים,שינוי בפיזור השומן ,שינויים בעור-אחוז הקולגן פוחת ,העור מזדקן  ומתקמט ,ירידה בזרימת הדם,שינויי שווי משקל-יותר נפילות מתח שרירים מוגבר–כאבים מפרקים

כיצד  שיטת דרך אגן תעזור לך להתמודד עם הכאב שלך?

התרגול יותאם למצבך האישי והמשתנה בכל יום בחודש סביב המחזוריות המשתנה שלך, ואם את ללא מחזור, גופך יפנים סדר ודפוסים חדשים להתמודדות עם מצבך החדש♥ התנוחות המשקמות כוללות מנחים שונים של האגן וישפיעו על האיזןן ההורמונלי שלך ♥ הקשב לגוף והמודעות הם כלי חשוב לעזור לך להתמודד עם השינויים המאד משמעותים, שאת עוברת פיזית וכמובן תמיכה רגשית ♥ עבודה וסקולרית נכונה באיזון ♥כלי הנשימה יעזור מאד להרגיש את ה"רוח" ולאזן את גלי החום ואת התופעות החדשות בגופך♥את זקוקה לתמיכה להכיר את גופך מחדש ולחיזוק ושחרור אנדרופינים גם  למנוע כאבים או הפרעות הקשורות לירידת האסטרוגן בגופך, כמו התקשרות וכיווץ שרירים ♥בניית חוסן גופני נכון וחיזוק מסת עצם♥ וכמובן לשמירה על מצב רוחך.

 

 

הטיפול הקונבנציונלי הוא :מתן אסטרוגן, שניתן לנצלו בחלון הזדמנויות והוא עד 2 לאחר הפסקת הווסת. כאשר, חל איסור לנשים עם הסטוריה רפואית של סרטן שד או היסטוריה של קרישיות יתר, מחלת כבד פעילה,מחלת לב איסכמית פעילה. הטיפול האסטרוגני יעיל ביותר  ויש להמשיכו לאורך שנים רבות, הוא ידוע כטיפול בגלי חום–ניתן למניעת כל תסמיני המנופאוזה ,כולל מצבי רוח ,דכאון ,הפרעות שינה ,כאבי מפרקים–לא ניתן למניעת מחלות–בנשים עם רחם-תוספת פרוגסטרון. ישנו חלון הזדמנויות והוא עד 2 לאחר הפסקת הווסת. כאשר, חל איסור לנשים עם הסטוריה רפואית של  סרטן שד או היסטוריה של קרישיות יתר, מחלת כבד פעילה,מחלת לב איסכמית פעילה. מצבן של  50-60% מהנשים משתפר משמעותית עם מתן אסטרוגן, ויתכנו תופעות לוואי כמו :כאבים בשדיים ורגישות-עקב שינוי ברמות אסטרדיול והחמרת מיגרנות מחזוריות.

אם את נמצאת בתקופת טרום גיל מעבר , או גיל מעבר, אני יכולה לעזור לך, דברי איתי .  050-2518779